انجمن حبوبات ایران|نمایش جزییات خبر

افزایش ۱۲.۶ درصدی قیمت جهانی مواد غذایی در یک ماه

افزایش ۱۲.۶ درصدی قیمت جهانی مواد غذایی در یک ماه
طبق گزارش سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد (فائو)، شاخص قیمت مواد غذایی در ماه مارس ۱۲.۶ درصد بالاتر از ماه قبل بوده است که می‌توان آن را از پیامدهای جنگ اوکراین و مختل شدن بازار غلات و روغن‌های گیاهی دانست.
به‌ گزارش روابط عمومی انجمن حبوبات ایران و به نقل از سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد، قیمت مواد غذایی در سراسر دنیا در ماه مارس افزایش قابل ‌توجهی داشته‌ و به بالاترین رقم رسیده‌ است که دلیل آن را می ‌توان جنگ در منطقه دریای سیاه و تاثیر آن بر بازار غلات و روغن‌ های گیاهی دانست.
 
متوسط شاخص قیمت غذای فائو در ماه مارس برابر با ۱۵۹ یعنی ۱۲.۶ درصد بالاتر از ماه فوریه بود. این شاخص تغییرات ماهانه قیمت بین ‌المللی یک سبد از مواد غذایی که به ‌طور معمول تجارت می ‌شوند را در نظر می ‌گیرد. شاخص فعلی ۳۳.۶ درصد بالاتر از ماه مارس ۲۰۲۱ را نشان می ‌دهد.
 
شاخص قیمت غلات فائو در ماه مارس ۱۷.۱ درصد بالاتر از ماه فوریه گزارش شده‌ است. افزایش قابل ‌توجه قیمت گندم و غلات درشت ‌دانه به‌ دنبال جنگ اوکراین علت بالا رفتن این شاخص بوده است. روسیه و اوکراین طی ۳ سال گذشته روی‌ هم‌ رفته حدود ۳۰ درصد و ۲۰ درصد از صادرات گندم و ذرت دنیا را در اختیار داشته ‌اند. قیمت جهانی گندم ۱۹.۷ درصد طی ماه مارس افزایش ‌یافته که دلیل آن بالا رفتن نگرانی در مورد شرایط برداشت این محصول در آمریکا بوده ‌است.
 
در این ‌بین، قیمت ذرت ۱۹.۱ درصد افزایش ‌یافته و به همراه قیمت جو و ذرت خوشه ‌ای به بالاترین رقم رسیده‌است. اما شاخص قیمت برنج فائو تغییر چندانی نسبت ‌به فوریه نداشته و هنوز ۱۰ درصد پایین‌تر از سطح سال گذشته میلادی است.
 
شاخص قیمت روغن ‌های گیاهی فائو ۲۳.۲ درصد به ‌خاطر قیمت بالاتر روغن آفتاب‌ گردان که اوکراین یکی از بزرگ‌ ترین صادرکنندگان آن است افزایش‌یافته است. قیمت روغن نخل، روغن سویا و کانولا هم در نتیجه‌ بالا رفتن قیمت روغن آفتاب‌گردان افزایش یافته‌ است. دلیل بالا رفتن قیمت روغن سویا را می ‌توان نگرانی در مورد کاهش صادرات آمریکای جنوبی دانست.
 
شاخص قیمت شکر فائو ۶.۷ درصد نسبت ‌به ماه فوریه افزایش داشته‌ و ۲۰ درصد بالاتر از همین زمان در سال گذشته میلادی است.
 
شاخص قیمت گوشت فائو ۴.۸ درصد در ماه مارس بالا رفته‌ و رکورد زده ‌است.
 
شاخص قیمت لبنیات فائو هم ۲.۶ درصد افزایش ‌یافته و ۲۳.۶ درصد بالاتر از ماه مارس ۲۰۲۱ است.
۱۰ مهر ۱۴۰۲ ۰۹:۳۰
امتیاز را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید